Zrób te 5 rzeczy z rana, a wyczarujesz sobie dobry dzień

Posted on Posted in Coaching Zdrowia, MEDYTACJA, ODŻYWIANIE, RELAKS, WELLNESS, ZDROWIE

Aktualnie modne jest mieć jakiś poranny i wieczorny rytuał. Uważam, że to dobry trend, bo pomaga nam wrzucić w pękający w szwach plan dnia miejsce dla siebie, by z uważnością zadbać o zdrowie ciała, spokój ducha i porządek umysłu. Taki quality time tylko dla siebie! Z racji tego, że jestem wielką fanką rytuałów, celebrowania siebie i chwili, nie będzie niespodzianką, że sama mam swoje poranne zwyczaje, które pomagają mi obudzić ciało, złapać odpowiednie nastawienie i ruszyć z uśmiechem w nowy dzień. Poniżej podaję Wam 5 rzeczy, które uważam za must do by dobrze zacząć dzień i korzystać w pełni z jego możliwości. Bo gdy ciało i umysł są gotowe, to pojawiają się przed nami różne, ciekawe możliwości, wydarzenia i sposobności… Zacznijmy więc budzić się w piekny sposób, tak by być gotowe na doświadczanie nowego dnia, z pełnią naszych mocy!

5 sfer, którym warto poświęcić uwagę zaraz po przebudzeniu

Dobry Oddech (1 min.)
Bez niego nie ma życia! Dlatego tak ważne jest by to życie tchnąć w siebie z samego rana.Wstań! Otwórz okno i weź 3 głębokie, powolne oddechy. Delektuj się pierwszą dostawą świeżego tlenu! Mmm… czy ma jakiś zapach? Może to zapach świeżego bochenka chleba z pobliskiej piekarni, a może zapach zroszonego rosą lasu? Cokolwiek to jest, cudownie jest móc to poczuć i rozbudzić od rana zmysł powonienia…
Warianty (wybierz odpowiedni dla siebie):
1. Otwórz okno – przewietrz dom – niech to będzie Twoja pierwsza czynność po wyjściu z łóżka
2. Wyjdź na balkon i przywitaj się ze światem i nowym dniem
3. Idź na spacer
Korzyści dla Ciebie:
– dotlenisz wszystkie organy
– uwrażliwisz się na to by oddychać pełną piersią w ciągu dnia
– wyostrzysz koncentrację

Dobry Dotyk (5 min.)
Dotyk działa terapeutycznie na każdego z nas. Często o tym zapominamy! Obudź swoje ciało poranną czułością – dotknij swojej twarzy, włosów, pougniataj stopy, pomasuj lekko brzuch. Powiedz im „Hello, Pobudka – zaczynamy nowy dzień!”.
Warianty (wybierz odpowiedni dla siebie):
1. Przytulaniec! Buziak! Etc.
2. Oklepywanie ciała, lekko i rytmicznie by pobudzić przepływ energii
3. Szczotkowanie ciała na sucho
Korzyści dla Ciebie:
– pobudzisz krążenie
– rozruszasz trawienie
– zaprosisz dobry nastrój na resztę dnia

Dobry Ruch (minimum 5 min.)
Krótka porcja ruchu z rana to najlepsze i najprostsze remedium na wiele dolegliwości. Chcesz czuć pełnię energii witalnych, mieć dobry humor i poczucie, że Twoje ciało jest młode i pełne sił? Po wyjściu z łóżka, dotlenieniu i masażu wskocz w sportowe buty lub wręcz przeciwnie, zostań boso i wejdź na matę. Poniżej 3 propozycje dobrego, orzeźwiającego ruchu z rana:
Warianty (wybierz odpowiedni dla siebie):
1. Chi kung czy QiGong (dla każdego, w każdym wieku)
2. Joga lub rozciąganie (dla wszystkich lekko zesztywniałych po spaniu)
3. Spacer lub intensywny trening cardio (15min.) (dla chcących spalić tłuszczyk)
Korzyści dla Ciebie:
– obudzisz w sobie życiową energię i rozruszasz stawy
– wytworzysz spory zasób endorfin
– pobudzisz krążenie

Dobra Myśl lub Intencja (4 min.)
Każdy dzień rozpoczynamy od otwarcia oczu i jakiejś myśli, która wpada nam do głowy. Te pierwsze myśli wpływają na to jak się czujemy w ciągu dnia, a to jak się czujemy determinuje nasze działania. Co zatem jeśli pierwsze myśli są negatywne i wywołują stres? Na szczęście mamy wybór! I tak jak możemy wybrać to co chcemy zjeść na śniadanie, możemy też wybrać myśli, z którymi zaczniemy dzień. Ważne jest by sobie to uświadomić i po przebudzeniu wyrobić w sobie nawyk przywoływania myśli, które chcemy pielęgnować. Do wyboru mamy kilka technik:
Warianty (wybierz odpowiedni dla siebie):
1. Po przebudzeniu zadajemy sobie 3 pytania:
Jaki mam cel na dziś?
Jak chcę się dziś czuć?
Co mogę zrobić by ten cel osiągnąć lub zbliżyć się do niego?
W ten sposób intencjonalnie tworzymy swój dzień!
Pytania i odpowiedzi możesz zapisać na kartce rano albo wieczorem, zanim położysz się spać, a swój dzień zacznij od przeczytania ich.
2. Afirmacja
Możesz wypisać na kartce pozytywnie działające na Ciebie afirmacje, które podbudowują, inspirują do działania lub są kojącą odpowiedzią na Twoje aktualne potrzeby. Po przebudzeniu spójrz na nie lub powtarzaj, tak by nauczyć mózg tego, jakie chcesz mieć nastawienie! Możesz też napisać tą afirmację w jakiś ciekawy sposób lub namalować kolorowymi pisakami czy farbami i powiesić w miejscu, w którym będzie Cię ona witać od samego rana! Zastrzyk pozytywnego nastawienia murowany! 🙂
3. Medytacja
Fantastycznie jest zaczynać dzień od medytacji!
Można wtedy połączyć poprzednie dwie techniki i zadać sobie pytanie lub powiedzieć intencję i ‚puścić’ ją w kosmos… niech płynie i działa! Możesz też wybrać afirmację i powtarzać ją w myślach, na głos lub śpiewając kilka, kilkanaście razy aż poczujesz, że jest Ci z tą myślą dobrze. Podczas medytacji możesz również skupić się na celach czy zadaniach, które chcesz w ciągu dnia zrobić, pomyśleć o nich z akceptacją i radością. A może są myśli, które Ci przeszkadzają, przyjrzyj się im i poczuj jak je odpuszczasz… Możesz na przykład po prostu siedzieć, z uważnością skupiać się na odczuciach w swoim ciele albo na dźwiękach z otoczenia… Cokolwiek da Ci spokój, radość czy inne uczucie, którego potrzebujesz – rób to! Niech ta pozytywna energia towarzyszy Ci w ciągu dnia!
Korzyści dla Ciebie:
– pozytywne nastawienie
– więcej energii wynikającej z mentalnego, dobrego podejścia
– spokój i wewnętrzne poukładanie priorytetów na dany dzień

Dobre Śniadanie (15 min.)
Ważne, zwłaszcza przed pracą/treningiem (zalezy jakim) i wyjściem z domu.
Warto zatem usiąść w jeden wybrany dzień i zaplanować śniadania na resztę tygodnia jeśli nie macie czasu na wielkie przygotowania czy myślenie o nim chwilę przed zrobieniem. Niech będzie zdrowe, obfite w płyny, ciepłe (jeśli to chłodniejsza pora roku) i składające się z pełnego, naturalnego pożywienia.
Niech to będzie:
Warianty (wybierz odpowiedni dla siebie):
1. Owsianka lub płatki jaglane (w formie zupy) na ciepło z mlekiem roślinnym lub na wodzie z orzechami, miodem, jabłkiem lub bananem czy suszonymi owocami
2. Smoothie z warzyw liściastych + borówki, truskawki, banan i jakiś super składnik typu łyżeczka spiruliny, acai czy aceroli żeby mieć super moc!
3. Sok świeżowyciskany z warzyw i owoców w stosunku 80/20 i pół godziny po soczku tost z awokado lub hummusem
Korzyści dla Ciebie:
– energia do działania
– ustabilizowany nastrój
– porządnie odżywione komórki i narządy, co ułatwia ich pracę w ciągu dnia

Wszystkie aktywności zajmą Ci pół godziny, także jest to realne i całkowicie do zrobienia.
Czas, który podałam przy każdym porannym rytuale jest orientacyjny, może się przydać tym, którzy rano nie mają zbyt wiele czasu, a chcą wpleść coś nowego w swój poranek. Jeśli jednak masz go pod dostatkiem, poświęć go sobie i wykonaniu tych rzeczy nieco więcej.

Jak Ty budzisz swoje ciało, by codziennie Cię wspierało?
Zastanów się,  przefiltruj swoje poranne nawyki i to jak wpływają na Ciebie przez resztę dnia.
Czy wspierają Cię czy blokują? Co możesz zmienić, a co warto zostawić? Co stosować, a co nie?
Refleksja, nowe pomysły i do dzieła! Nic prostszego!

(poniżej grafika do wydrukowania i powieszenia nad łóżkiem, by przypominała, co ważnego warto zrobić od rana!).

Pozdrawiam i życzę Ci Dobrego Dnia!

PORANNE-RYTUAŁY-NA-DOBRY-DZIEŃ-1 Zrób te 5 rzeczy z rana, a wyczarujesz sobie dobry dzień

15 thoughts on “Zrób te 5 rzeczy z rana, a wyczarujesz sobie dobry dzień

  1. U mnie rano podstawa to prosznic , ciepła woda z cytryną, super śniadanie i dobre nastawienia na kolejny dzień, mimo że aura za oknem jest pasudna i nie dodaje mi energii.

    1. Pogoda za oknem testuje nasze nastawienie 🙂
      Najważniejsze co mamy w środku prawda?
      A jakie to jest u Ciebie super śniadanie – jestem bardzo ciekawa?!

  2. Od dobrze zaczętego dnia zalezy cały jego przebieg. I nie nalezy skupiać się tylko na śniadaniu:) Powinnismy miec czas na poranek. Zamiast dosypiać na siłę, wstać wcześniej i dać sobie czas na porzadną pobudkę. To niestety wymaga wczesnego chodzenia spać, jedzenia o odpowiednich porach więc w zasadzie reorganizacji wszystkich nawyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *