Rytuały ułatwiające medytację – wskazówki dla początkujących

Posted on Posted in MEDYTACJA, ROZWÓJ

Każdy rytuał ma na celu to, by pomóc Ci wejść w nową rolę lub sytuację. By łatwiej i szybciej się relaksować i wchodzić w stan uspokojeia umysłu, warto stworzyć sobie rytuały ułatwiające medytację i wchodzenie w nią. Chętnie podzielę się z Tobą kilkoma sposobami wypróbowanymi przez mnie. Dzięki nim mój mózg sam dopomina się medytacji i czasu odpoczynku dla siebie, a dzięki tym małym rytuałom cały ten proces jest przyjemny i jest celebracją danej chwili lub dnia, jeśli medytuję wieczorem. Zapraszam do czytania…

Top 5 – moje rytuały ułatwiające medytację:
 1. Stworzenie kącika do medytacji
  Niech będzie to miejsce, w którym lubisz siedzieć, gdzie np. padają promienie słońca lub gdzie masz spokój i możesz odciąć się od wszystkiego na chwilę. Zadbaj o komfort podczas medytacji. Przygotuj sobie specjalną poduchę, która ułatwi Ci siedzenie w odpowiedniej, wyprostowanej pozycji. W chłodne dni przyda się koc, którym się okryjesz, a w cieplejsze możesz go ułożyć pod kolanami czy stopami, żeby było Ci wygodniej. Woda, słuchawki i cokolwiek potrzebujesz by czuć się dobrze – przygotuj to, niech czeka na Ciebie w Twoim Kąciku Spokoju.
 2. Oczyszczanie przestrzeni
  To jeden z moich ulubionych rytuałów. Daje mi poczucie świeżości, rozpoczynania czegoś nowego.
  Szałwia lub drewno Palo Santo znane są od tysięcy lat przez Szamanów i używane do oczyszczania energii czy przestrzeni.
  Oczyszczanie przestrzeni odbywa się przede wszystkim w umyśle, a dzięki działaniu w realnym świecie umacniamy to, co robimy.
 3. Olejki eteryczne
  Warto zaopatrzyć się w zestaw kilku olejków, bo one świetnie działają na nasz nastrój i leczą.
  Oprócz olejków warto mieć dyfuzor, który rozpyla ich zdrową moc, a nasz oddech podczas medytacji jest głębszy.
  Olejki warto dobierać do nastroju lub intencji, którą mamy podczas medytacji, np. medytację, która uspokaja skołatane nerwy warto wesprzeć olejkiem z lawendy, mięty pieprzowej i bergamotki. Jeśli nie posiadasz dyfuzora, możesz powąchać olejek z butelki lub wsmarować go w nadgarstki uprzednio mieszając z olejem np. migdałowym.
 4. Relaksujące dźwięki
  Dzwonki do medytacji, misy tybateńskie, dzwonek Zaphir lub mp3 z muzyką relaksacyjną to kilka z opcji, dzięki którym możesz dać swojej głowie sygnał, że czas na wyciszenie. Wypróbuj każde z nich i wybierz to, które najbardziej Ci odpowiada. Muzyka pozwoli Ci zmienić tory myślowe i wzmocni skupienie. Posłuchaj chwilę, by później przejść do medytacji.
 5. Zeszyt Medytacji czy tzw. rozwojowy
  Jako Zeszyt Medytacji mam na myśli notes, który możesz kłaść przed sobą podczas medytacji i jeśli przyjdzie Ci jakaś piękna, ciekawa myśl – możesz ją tam zapisać. Ja często tak robię, podczas medytacji przychodzi mi do głowy wiele rozwiązań i inspiracji. Że co, przecież medytacja miała być niemyśleniem?! Niekoniecznie! Wszystko zależy od sposobu w jaki medytujesz i co Tobie odpowiada. Moja medytacja nie polega na wykurzaniu myśli z głowy, tylko obserwowaniu ich ale nie przywiązywaniu wagi czy uwagi do żadnej z nich. A jak mnie jakaś skusi swoją atrakcyjnością, to siup, zapisuję ją w zeszycie i puszczam ją, niech leci w kosmos, a ja dalej się wyciszam i minimalizuję chaos myślowy.
Ok, na dziś to by było na tyle 🙂
Jeśli rozbudziłam Twój apetyt na rytuały ułatwiające medytację i masz ochotę na więcej info na ten temat to bardzo mnie to cieszy! Obszerne treści odnośnie rytuałów przed medytacją, audio z medytacjami i wiele, wiele innych już wkrótce w moim kursie – Medytacja dla początkujących.

Wszystko o czym piszę to moje prywatne doświadczenia i rzeczy, które działają dla mnie.
Masz prawo się z nimi nie zgadzać lub ich nie rozumieć, jeśli jednak jesteś ich ciekaw lub chciałbyś je wprowadzić w swoje życie ale do końca nie wiesz jak, napisz do mnie. Rozmowa z drugim człowiekiem jest według mnie jedną z najciekawszych części procesu rozwoju. Napisz do mnie bezpośrednio lub w komentarzu, wtedy wspólnie postaramy się znaleźć odpowiednią dla Ciebie drogę czy metodę. Medytacja to nic trudnego! Spróbuj, a szybko się o tym przekonasz.

10 thoughts on “Rytuały ułatwiające medytację – wskazówki dla początkujących

 1. Nie potrafię się skupić przy muzyce, swoje miejsce by się przydało, ale zawsze jakieś dziecko mnie znajdzie i coś chce :P. Najbardziej spodobało mi się oczyszczanie, uwielbiam wszelkie kadzidełka 🙂

 2. Nie przywiązuję zbyt dużej wagi do przygotowań „zewnętrznych”, ale faktycznie lubię mieć pusto wokół. 🙂 Minimalizm, albo choćby i puste blaty, uspokajają i nie skupiają na sobie myśli. 🙂

 3. Świetny zestaw porad, relaksuję się od samego czytania 🙂 Bardzo podoba mi się „zeszyt medytacyjny”, myślę, że mogłabym go ze sobą nosić na codzień. A szałwię ostatnio stosuję coraz częściej!

  1. Jej, super!
   Bardzo mnie to cieszy 🙂
   I jak twoje doświadczenia z szałwią?
   Miłego relaksu i zapraszam po więcej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *