Co to znaczy myśleć holistycznie o sobie i jakie możesz mieć z tego korzyści?

Posted on Posted in COACHING

„Rozpoznając i rozumiejąc, że istnieje połączenie między umysłem a ciałem oraz światem wokół nas, zaczynamy rozumieć sens i ważność holistycznego pojmowania i podejścia do zdrowia. Uzdrawiając samych siebie, będąc blisko natury, uczymy się również jak leczyć środowisko i Matkę Ziemię” 
The Herbal Healing Bible, Jade Britton

Słowo holistycznie oznacza całościowo!
Często myśląc o czymś lub o kimś myślimy bardzo wybiórczo. Widzimy albo część danej sytuacji lub skupiamy się na jednej części ciała, np. myśląc o kimś możemy mieć w umyśle twarz tej osoby, zapominając o reszcie. Rzadko kiedy potrafimy świadomie kierować swoje myślenie na wiele aspektów, które składają się czy to na osobę i jej zachowanie czy na daną sytuację, którą przyszło nam doświadczyć.

Co przychodzi Ci do głowy gdy myślisz o sobie?
Czy myśląc o sobie widzisz złożoność swojej osobowości? Cud jakim jest Twoje ciało i jak się zmienia i rozwija? Czy dostrzegasz korelacje pomiędzy Twoim sposobem myślenia, a tym jakie sytuacje przydarzają Ci się w życiu? Czy widzisz jak Twoje codzienne działania wpływają na Twoje zdrowie lub jego brak?

Oczywiście, większość z nas myśli w ten sposób od wielkiego dzwonu. Jeśli jednak czujesz potrzebę rozpoczęcia przygody z myśleniem holistycznym i spojrzeniem na siebie poprzez ten pryzmat zapraszam Cię do zabawy poniżej, bo jest niezmiernie interesująca.

Spójrz na siebie poprzez pryzmat tych dziedzin i zastanów się:

 • jak się w nich odnajdujesz ?
 • jak w nich działasz?
 • co dobrego w ich ramach robisz dla siebie?

Życie w zgodzie z naturą i środowisko
Gdzie mieszkam – w mieście, na wsi?
Czy lubię miejsce, w którym mieszkam?
Czy mieszkanie tam, gdzie aktualnie mieszkam mi służy
(zdrowotnie, mentalnie, rozwojowo)?
Jesteśmy częścią natury. Obcując z nią jak najczęściej – wzmacniamy naszą więź ze światem, dzięki czemu możemy stać się bardziej świadomi tych wszystkich połączeń i naszej własnej witalności (lub jej braku) oraz znaleźć w naturze rozwiązania na dotykające nas problemy.

Energia życiowa 
Jaki jest mój poziom energii na co dzień?
Co dodaje, ładuje moją energię życiową?
Co mogę zrobić, by tę energię odbudować?
Koncepcja energii życiowej jest ściśle związana z filozofią holistycznego postrzegania człowieka. To kluczowa siła, która pomaga nam zdrowieć i żyć w pełni. W medycynie chińskiej zwana jest qi, w ajurwedzie prana, a w innych systemach leczenia nazywana jest siłą witalną. Choroba pojawia się gdy siła witalna jest zaburzona. Objawy choroby pozwalają nam zidentyfikować czego potrzebujemy, by wyzdrowieć i wzmocnić naszą siłę witalną. Warto zaopiekować się tymi niedomagającymi narządami, by wzmocnić je i odzyskać harmonię w organizmie.

Ciało w harmonii zdrowia 
Jakie jest moje ciało teraz?
Silne? Słabe?
Potrzebuje czegoś? Czego?
Jak mogę zaopiekować się moim ciałem, by odzyskało równowagę?
Aktualnie żyjemy bardzo szybko i zwracamy uwagę na nasze ciało dopiero wtedy, gdy już poważnie nie domaga, a delikatne sygnały ostrzegawcze spychamy na dalszy plan lub ignorujemy je i pędzimy dalej. Warto zacząć obserwować swoje ciało, wsłuchać się w nie i jego wołanie, aby nie musieć leczyć poważnych chorób, a tylko wspierać powrót do równowagi z lekkich niedomagań.

Dieta
Jaka jest moja aktualna dieta?
Z jakich produktów się składa?
Co najczęściej jadam? Kiedy jadam?
Czy zajadam emocje? Czy to co jem mi służy?
Jak się czuję na co dzień, gdy jem to co jem?
Zdrowa dieta to esencja naszego życia. Dzięki niej możemy bardzo skutecznie bronić się przed chorobami i czuć się dobrze i młodo o wiele dłużej, niż jedząc jedzenie przetworzone. Warto dbać o dobrą, zróżnicowaną i dobraną do siebie i swoich potrzeb dietę, bo to bardzo procentuje.

Ruch i ćwiczenia 
Czy lubię się ruszać?
Jak często się ruszam/ ćwiczę/ wprawiam w ruch moje ciało?
Jaki ruch sprawia mi radość? Jaki ruch mnie relaksuje?
W naszych czasach ruch jest dodatkową opcją na spędzanie czasu po pracy, kiedyś był nieodłączną, stałą częścią każdego dnia. Dziś aby się ruszyć musimy wygospodarować czas na ten ruch i nie każdemu się to udaje. Ważne jest by ruszać się codziennie, minimum 30 minut, w miarę intenstywnie by zachować sprawność i witalność. Znajdź ruch, który będzie Cię relaksował, doładowywał pozytywną energią i niwelował stres, a Twoje ciało będzie Ci wdzięczne 🙂

Spokój umysłu 
Co sprawia, że mój umysł jest spokojny?
Jakie działania dają mi spokój umysłu?
Co mogę zrobić dziś, by poczuć spokój umysłu?
Czy lubię odczuwać spokój umysłu?
Nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne są ze sobą ściśle powiązane. Nie raz bóle głowy, problemy z trawieniem czy obniżona odporność to wszystko rezultat stresu. Bardzo ważne jest, by znaleźć sposoby, które pomagają nam zachować ten spokój umysłu. Może to być rozmowa z coachem, doradcą czy psychologiem, wyjście na spacer albo różne odprężające formy ruchu jak tai chi, chi kung, joga cz pilates. Medytacja oczywiście też! 🙏

Duchowość 
Czym jest dla mnie duchowość?
W jakich działaniach realizuję swoją potrzebę duchowości?
Czego potrzebuje moja duchowość do ‚czucia’ się dobrze?
Ja postrzegam duchowość jako głębię, dobro w każdym z nas, w które bardzo wierzę. W dzisiejszych zmiennych i niepewnych czasach dość trudno zachować świeżość i otwartość umysłu oraz pozytywne nastawienie. Warto jednak te cechy pielęgnowąć, gdyż pomagają one z radością patrzeć na życie.

Polecam Ci serdecznie usiąść wieczorem z herbatą, pustą kartką i długopisem. Przepisać te pytania i pokontemplować siebie przez pryzmat holistyczny. To bardzo ciekawa i rozwijająca przygoda, warta uwagi i czasu, który jej poświęcimy!

Pozdrawiam
Twój Coach Magdalena

15 thoughts on “Co to znaczy myśleć holistycznie o sobie i jakie możesz mieć z tego korzyści?

 1. Dbanie o siebie to nie tylko troska o urodę, czy poświęcenie czasu na aktywność fizyczną, ale również zdrowie psychiczne i umiejętność radzenia sobie ze stresem. W dzisiejszych zagonionych czasach, natłoku informacji i wymaganiach, by być we wszystkim najlepszym równowaga psychiczna i fizyczna jest bardzo ważna.

 2. Warto czasem zatrzymać się i pomyśleć na tymi poszczególnymi sferami swojego życia. Można dojść do ciekawych wniosków …

 3. Bardzo często ciężko w ferworze innych spraw zatrzymać się i spojrzeć na swoje życie tak kompleksowo. Ale myślę, że czasami warto się zatrzymać i zrobić taki „rachunek sumienia”🙂

 4. Faktycznie rzadko tak szeroko patrzymy i zwracamy uwagę na wszystkie aspekty dbania o siebie. Jestem zwolenniczką dążenia do równowagi w każdym rozumieniu tego słowa, także tej wewnętrznej, bo co z tego, że ćwiczymy skoro niewłaściwie się odżywiamy albo nie odpoczywamy

 5. Czytając Twój wpis pomyślałam, dlaczego lekarze nie stosują w swojej praktyce holistycznego podejścia do pacjentów. Większość leczy lub raczej zalecza czasowa skutek, zamiast dochodzić przyczyny bólu, schorzenia. Mam to szczęście na ten moment, że lekarzy odwiedzam tylko kontrolnie i jest to między innymi zasługa właśnie holistycznego podejścia do siebie i do swoich bliskich. Wcale nie jest to łatwe i wymaga wyrzeczeń, niekoniecznie też modne i nie zawsze towarzyskie. Nie raz spotkałam się z szyderczym śmiechem, ponieważ wołałam o rozsądnej godzinie iść spać, zamiast np. upajać się do białego rana alkoholem.

  1. Niestety to podejście nie jest popularne w mainstreamie. Są pewnie różne tego powody, które się na siebie nakładają. Najważniejsze, że każdy z nas ma rozum i ważne by czuł się odpowiedzialny za swoje zdrowie i robił wszystko zgodnie ze sobą, by dbać o siebie i zachować zdrowie jak najdłużej!
   High five – za dbanie o siebie i słuchanie swoich potrzeb 🙂

 6. Si! Ja właśnie często myślę o tym, jak bardzo moje ciało stara się dać mi wszystko, czego chcę i nadążyć za wszystkimi oczekiwaniami. I staram się być dla niego coraz bardziej wyrozumiała i dbać coraz bardziej. Uczę się z wiekiem 🙂

  1. To dobrze 🙂 Fajnie, że z wiekiem uczysz się tego, by go coraz bardziej słuchać!
   Współpraca to podstawa! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *